Ev Odası Kiralayarak Para Kazanmak

Her gün pek çok kişi para kazanmanın yeni bir yolunu bulmak istiyor ve bunun için sermaye ya da iş fikri bulmak için çaba gösteriyor. Ancak hiç sermaye sahibi olmadan ya da iş fikri bulmadan para kazanmak mümkün. Bu noktada eğer kişilerin mevcut olan bir evi varsa bir odasını kiralayarak para kazanması mümkündür. Ev odası kiralama konusuna en çok talep gösteren kişiler turistler ya da öğrenciler oluyor. Ev odası kiralama ile hem ev konforu yaşanmış oluyor hem de otel gibi yerlerden kurtulmuş olunuyor.

Oda kiralamanın avantajları bulunduğu gibi dezavantajları da bulunmaktadır. Sermaye gerekmeksizin sadece odayı bakımlı tutarak para kazanılsa da aynı evin içinde başka birinin yaşaması nedeniyle mahremiyet olgusu bir nebze ortadan kalkmış oluyor. Bazı kişiler oda kiralama hizmetinden otel hizmeti beklemektedir. Bu da evin sahibi açısından oldukça sorun olabilir. Bu nedenle evi kiralamadan önce şartları konuşmak, kime ne görevin düştüğünü belirlemek son derece faydalı olacaktır. Bu sayede odayı kiralayan kişi sorumluluklarını bilir ve arada herhangi bir anlaşmazlık yaşanmaz.

Oda kiralama hizmeti vererek ayda kazanılacak ücret evin konumuna, lüks olup olmamasına ya da sağlanan ekstra hizmetlere göre değişkenlik gösterebilmektedir. Ancak ortalama olarak evinin bir odasını kiralayan kişiler aylık 500 ile 1.500 TL arası gelir elde edebilmektedir. Oda kiralama konusunda ekstra hizmetler sağlanması ile aylık kazancı katlamak da mümkündür. Odanın temizliğinin kiracı tarafından değil ev sahibi tarafından yapılması, sabah kahvaltısı ya da öğle ve akşam yemeklerinin hazırlanması, faturalara kiracının bizzat dahil olmaması, odada televizyon gibi eşyaların bulunması ile kiracının ödeyeceği ücret katlanabilmektedir. Bu sayede kiracı olacak kişiler için konfor sağlandığı için tercih edilme oranı da artacaktır.

 

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir