MİDYE SATARAK PARA KAZANMA

        Midye, aperatif olarak sunulan hızlı bir tüketim yiyeceğidir. Yoğun caddelerde, köşe başlarında stantlarla karşılaşmak mümkün oluyor. Alış ve satış fiyatları da oldukça ucuz olduğu için tüketim miktarı da fazla oluyor.

        MİDYE DOLMA HAZIRLANIŞI

Malzemelere; midye, soğan, sarımsak, maydanoz baharattır.

        Midye öncelikle içine harcı koyabilmek için haşlanır. Daha sonra bir bıçak yardımı ile midyenin içi açılıyor. Bir tavada da yağ, soğan, sarımsak, baharatlar kavrulur.  Pirinç bu karışıma eklenir ve üzeri kapatılacak kadar su dökülür.  Pirincin haşlanma sürecine kadar pişirilir. Daha sonra haşlanmış midyelerin içine karışım eklenir. Pişme süreci için de içi harçla doldurulan midyeler açılmamaları için folyo ve benzeri kağıt ile kaplanır. İçi su ile doldurulmuş yeni pişirme kabına yerleştirilir.

         MİDYE STANTI

         Midye satışı için bir diğer gerekli malzeme hatta demirbaş denilebilecek, stanttır. Stant sokak satışlarında olmazsa olmazdır. Eğer dükkan, büfe tarzı midye dolma satışı düşünülüyorsa bunun için kira gibi bir unsur eklenmiş oluyor ve bunun başlangıç sermayesi veya aylık maliyetinin ayrıca hesaplanması gerekiyor.

Stant temini ile stant dizaynı gerekiyor. Midye satış sunumu için peçeteye ihtiyaç duyuluyor. Ayrıca limon ile tercih edilmesi nedeniyle stant malzemelerinden biri de limon oluyor. Midyelerin küçük, orta, büyük ayrılması hem satış esnasında kolaylık sağlar hem de müşterilerin tercihini kolaylaştırır.

        MİDYE SATARAK NE KADAR KAZANILABİLİR

        Midye satışı ne kadar yüksek bir fiyat olmasa da alış fiyatının düşüklüğü gelir getirmesine yardımcı oluyor. 500 adet midye yaklaşık 50 TL civarında satılıyor. Dolma hazırlama maliyeti de 10 TL kadar. 500 adet dolmanın maliyeti 60 TL oluyor. Satış aşamasında adet fiyatı 50 kuruştan satılırsa eğer 500X0,50 den 250 TL olur, maliyet çıkarılırsa eğer 250-60 190 TL kar elde edilmiş olur. Ortalama günlük kazanç 80-85 TL civarında olur.

 

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir