TİCARİ TAKSİ PLAKASI NASIL ALINIR

          Ticari taksi plakası, şehir içi/dışı yolcu taşımalarında ticari gelir kazanan araçları tanımlar. Bu araçlar ile kısa ve uzun mesafe gidilmektedir. Taksimetre ile gidilen yolun ücreti belirlenmektedir. Ücret karşılığında fiş kesen, seyyar bir ticari araçtır. Tüm işlemleri yasal olmadığı takdirde korsan olarak işlem gören ve yakalanması halinde cezai yaptırımları bulunan bir sektördür.

       TİCARİ TAKSİ PLAKASI İÇİN GEREKLİ BELGELER

Muhtarlıktan alınan evrak, üzerinde 6 fotoğraf bulunan her birinin arkasında mühür bulunmak koşuluyla 3 yıldır ikametini kanıtlayan belge gerekmektedir. Nüfus cüzdan fotokopisi de yine muhtarlıktan alınmalıdır. Kişinin mesleğini, şoförlük olduğunu kanıtlayan Şoförler Odası’ndan alının belge gerekmektedir. Kimlik aslı ile tasdikli ehliyet noterden alınması gerek evraklardır. Artık e-devlet sisteminden de alınan savcılıktan da alınabilecek sabıka kaydı raporu yine bulunması gereken bir belgedir.

Bu belgeleri İçişleri Bakanlığı’na göndererek başvuru süreci başlatılmış olur. Ancak harcın ödenmiş olması da gerekmektedir. Büyük Şehir Belediyelerinde bulunan Toplu Ulaşım Hizmetleri Müdürlüğü’ne harcın yatırılması gerekir. Yatırılmış harç ve İçişleri Bakanlığından gelen onay ile ticari taksi plakası kullanıma hazırdır. Plaka ile ticari taksi işlemi gerçekleştirilip, kazanç elde edilebilir.

        TİCARİ TAKSİ PLAKASININ ÜCRETLERİ

        Ticari taksi plakasının ücreti şehirlere göre farklılık göstermektedir. Bunun belirleyici her şehirde farklı yoğunlukta insan bulunması, bunların taksiye getireceği gelirin farklılıklar göstermesinden kaynaklanmaktadır.

İstanbul şehri için 1.7 Milyon TL’ye ticari taksi plakası alınabilmektedir. İstanbul yoğunluğu, turist sirkülasyonu, insanların 7/24 ulaşım aracına ihtiyaç duyması gibi nedenlerle yüksek kazanç getirisi sunmaktadır.  Başkent Ankara’da ticari taksi plaka bedeli 560 bin TL iken, İzmir şehrinin yoğunluğuna bağlı bu bedel 700 bin TL’dir. Harç ücretinin uygun olduğu birkaç şehir örnekte Gümüşhane ve Adana’dır. Gümüşhane ve Adana’da ticari taksi plaka bedeli; 50 bin TL’dir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir