Sanal Asistan Olmak

Sanal asistan hizmeti vermek son dönemlerin en popüler evde iş fikirleri alternatiflerinden birisi olmuştur. Kurumsal iletişim ağı olan ve e-ticaret hizmeti veren firmalar asistanlık hizmetini ofisten değil evlerinden verir. Ayrıca iletişim ağlarının da yönetimi sanal asistanlar tarafından yapılabiliyor. Ayrıca gelen e-postalara bakıp onları işveren adına yanıtlayabilirler. Atılacak e-postaların ve adreslerin sanal asistana verilmesi halinde bunları postalaması da söz konusudur. İş yeri telefonuna gelen aramalara da yanıt veren sanal asistanlar sayesinde ofis sekreterlerinin yükü alınabilir. Kimi zaman ise sadece sanal asistan sekreterlik hizmeti verebilmektedir. E-ticaret sitesinin yönetimi de sanal asistanın yapabileceği işler arasındadır.

Sanal Asistan Ne İş Yapar?

Kişisel ya da firmayla ilgili gereken araştırmalar da sanal asistanların verebileceği hizmetler arasındadır. Teklif alınması ya da teklif verilmesi de aynı şekilde sanal asistan olmakkapsamındadır. Randevu almak isteyenler sanal asistana yönlendirilerek randevu listesi oluşturması da istenebilir. Rapor hazırlama, sunum yapma gibi bazı ihtiyaçlar doğduğunda sanal asistan gerekli bilgi ve belgeleri hazırlayarak e-posta marifetiyle iletebilir. Geçici bir hizmet alınması gündeme geldiğinde (temizlik hizmetleri vb.) eleman bulunması işini de bir sanal asistan yapabilir. Gelen çağrıları uygun bir şekilde yönlendirerek, işverenle görüşmek isteyenleri not alarak randevu verebilir.Broşür bastırma, kartvizit çıkartma gibi işler de sanal asistanın işleri arasındadır.

Nasıl Sanal Asistan Olunur?

Teknoloji ile aranın iyi olması, asistanlık konusunda bir miktar malumat sahibi olunması, mümkünse yönetici asistanlığı kursu alınması sanal asistan olmak konusunda kilit role sahiptir. Bu kurslara katılarak sertifika alınmalı ve LinkedIn, Kariyer.Net, Yenibiriş.Com gibi platformlara üye olunmalıdır. Sosyal medya hesaplarından da ilan verilebilir. Ayrıca internet sitesinde yaptırılarak verilen hizmetlerin kapsamı hakkında detaylı bilgi verilebilir. Ücret konusunda sanal asistanlar firmanın çapına göre 2.000 TL civarında aylık maaş alabilirler. Kimi firmalar performansa göre ilave ücret de verebilmektedir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir