Sosyal Medya Yöneticiliği

İnternetin hayatımızdaki yeri derinleştikçe farklı meslekler doğmuş evde ek iş fikirleri arasına dahil olmuş durumda. Haberleşmeden tutup reklama dek artık sosyal medya sadece resim paylaşma yeri değil. Dijital ajanslar bu konuda ücreti mukabilinde profesyonel hizmet vermektedir. Kimi firmaların pazarlama stratejisini sosyal medya istatistikleri yürütmeye başladı. Satış grafikleri yükselip, reklam gelirleri arttıkça da sosyal medyanın kurumsal firmalar tarafından kullanımı da arttı. Firmaların kurumsal sosyal medya hesaplarının açılmasıyla başlayan süreç, dijital dünyadaki trendlerin takibine kadar geniş sorumlulukları beraberinde getirmektedir. Strateji üreten sosyal medya uzmanı, iyi bir araştırmacı ve olmak zorunda olup kampanya kurgulayıcısı olmalıdır.

Nasıl Uzman Olmalı?

Şirketlere ait internet sitelerinin SEO uyumlu hale getirilmesi sosyal medya yöneticiliğikonusundaki sorumluluklar arasındadır. Dizinlere web sitesi eklenip, paravan bloglarla şirket tanıtımını yapılabilir. Rakip firmalarına analiziyapılarak sonucuna göre strateji belirlenebilir. Takipçi sayısını artıracak çözümler aranıp iletişim stratejisi belirlenebilir. Blog içeriği hazırlayarak yayımlanabilir, ürün deneyimi çalışmaları yapılabilir. Meslek hakkında dünya trendlerinin yakalanması ve sürekli gelişim içinde bulunulması gereklidir. Sosyal medya konusunda İİBF, halkla ilişkiler, reklamcılık ve benzeri bölümlerden mezun olanlar uzmanlık yapabilir. Üniversite ve eğitim merkezlerinden bazıları sosyal medya konulu eğitimler vermektedir.

Hangi Yetkinlikler Gerekir?

Facebook, Twitter, Instagram, Youtube, LinkedIn ve benzeri sosyal medya kanallarına hakim olunması sosyal medya yöneticiliği konusunda ilk gereksinimdir. Bu konuda kimileri çok sayıda yeni hesaplar açarak beğeni ve takipçi kazanma yoluna gitmektedirler. Marka ve kampanyalar bu hesaplar kanalıyla paylaşılarak beğenilme ve takipçi kazanma hedefi edinilebilir. Takipçilere kaliteli paylaşımlarda bulunmak ve her gün paylaşım yaparak hesabı canlı tutmak da gerekir. Web sitelerinin adı zikredilerek yorumlar yapılabilir. Görüşler tutarlı olursa, bilgi kanıtlayıcı ufak detaylar verilirse takipçi ve beğeni sayısı artacaktır. İlgi çeken spotlar, komik sözler, videolar kullanıcı dikkatini çok çeker. Paylaşımlarda içten/doğal dil kullanılmalıdır.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir