Bıldırcın Yetiştiriciliği İşi Nasıl Yapılır?

Son dönemlerin en kazançlı işlerinden biri olan bıldırcın yetiştiriciliği işi yaparak ciddi anlamda kazançlar elde edebilirsiniz. Diğer işlere göre biraz daha deneyim ve titizlik gerektiren bu harika işin en harika yanlarından biri de para kazandırmasının yanı sıra ayrıca oldukça zevkli bir iş olmasıdır. Bu sayede bu harika işi birçok bireyler hobi amaçlı olarak da icra edebiliyor. Çok sayıda bıldırcını bir arada tutabilmek adına geniş bir çiftlik gerekmektedir.

Bıldırcın Yetiştiriciliği İşi Nedir?

  • Bu harika iş, adından da anlaşılacağı üzere bıldırcın yavruları yetiştirilmesi ve uygun fiyatlardan satışa sunulması işidir. Dolaysıyla tavuk yetiştiriciliğine oranla biraz daha zahmetli bir iş olan bıldırcın yetiştiriciliği işi bu anlamda zahmet gerektirmektedir.

Bu Harika Bıldırcın Yetiştiriciliği İşi Hakkında Bilinmesi Gerekenler Nelerdir?

Bu harika ek iş hakkında bilinmesi gereken ayrıntılardan bazıları ise şunlardır;

  • Bıldırcın yetiştiriciliği işinde satış cirosu ortalama olarak 9 hafta içerisinde başlamaktadır.
  • Bu harika iş aynı zamanda ev bütçesi açısından da harika bir ek gelir kaynağıdır. Bu bakımdan bıldırcın yetiştirme işi çokça tercih edilmektedir.
  • Bu harika iş aynı zamanda hane halkının almış olduğu protein miktarının yükseltilmesinde de hayati bir önem taşımaktadır.
  • Bu harika iş aynı zamanda yaşlı bireyler ve hiper tansiyon hastaları açısından da harika bir yağsız et kaynağı görevinde bulunmaktadır.

Bıldırcın Yetiştiriciliği İşi Hakkında Önemli İpuçları

Bu harika işi ilk defa yapmak isteyenlerin bu anlamda bazı önemli ipuçları hakkında bilgilere sahip olması gerekmektedir. Bu ipuçları ise şunlardır;

  • Bu harika işe ilk olarak dişi erkek karışımı olgun bıldırcın ile başlanmalıdır. Bıldırcınlar yumurtlamaya başlamakta ancak bu anlamda kuluçkahaneye ihtiyaç bulunmaktadır.
  • Ticari amaçlı olarak bıldırcın çiftliği kurulması açısından ilk etapta 2000 adet dişi bıldırcın 500 adet ise erkek bıldırcın ile işe başlanmalıdır.

Bıldırcın Yetiştiriciliği İşinde 1 Yıllık Üretim Tahmini

  • Bu harika işte 1 yıllık üretim tahmini ise hakkında bilgi vermek gerekirse, bir bıldırcın her ay ortalama olarak 24 adet yumurta vermektedir. Bu durumda ise 1 yılda 288 adet yumurta bırakmaktadır. Bu bakımdan hesaplama yaptığımızda ise 2000 adet bıldırcın 1 yılda 576.000 adet yumurta bırakmaktadır.

Bıldırcın Yetiştiriciliği İşine Nasıl Başlanabilir?

  • Öncelikle bu Bıldırcın yetiştiriciliği işini ilk defa yapanların mutlak olarak işten iyi anlayan birilerinden destek alması gerekmektedir. Aksi durumda ciddi anlamda zararlara maruz kalabilmektedirler. Bu harika işe başlamak açısından bireylerin tercihleri doğrultusunda hazır olarak satışa sunulan bıldırcın yetiştirme çiftlikleri ilanlarına bakabilir veya dilerlerse kendi özel arazileri üzerinde ekonomik bütçelerine hitap edebilen bir bıldırcın yetiştirme çiftliği kurabilirler. Fakat tüm bu işlemler sırasında mutlaka iş deneyimi bulunan bir uzmandan yardım talep edilmelidir.

One thought on “Bıldırcın Yetiştiriciliği İşi Nasıl Yapılır?

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir