GİYİM MAĞAZASI NASIL AÇILIR

Hazır giyim sektörü, insanların vazgeçemeyecekleri ve ihtiyaçları olan bir alandır. İş hayatlarında, spora giderken, bir davete katılırken kategorisel farklar bulunan hazır giyimi tercih ederler. Bu sektöre giriş yapmak için öncelikle hangi alanda hizmet verileceğine karar vermek gerekir. Giyim tarzı, kalitesi mağazanın hedef kitlesini belirleyecektir. Yine hedef kitleye uygun lokasyon tercih etmek gerekir. Mağazacılığın her alanında olduğu gibi bu alanında da büyük önem taşıyan çevre faktörü bulunmaktadır.

        ÜRÜNLER

Öncelikle tarzı belirlemek gerekir. Bir spor giyim mağazası açılacaksa farklı konsept, günlük ürünler açılacaksa farklı konsept uygulanır. Ürün kitlesi kararlaştırılıp, tedarikçilerle irtibata geçmek gerekir. Beden, renk seçeneklerin depoda fazla olarak bulunması satış sayısı bilinmeyen ürünlerin yedekleri olarak imdada koşacaktır.

        GİYİM MAĞAZASI AÇMAK İÇİN GEREKLİ BELGELER

Başvuru formu, tapu fotokopisi veya kira sözleşmesi, vergi levha fotokopisi, numarataj belgesi, şahıs/şirket için oda kayıt/ ticaret  sicil tasdiknamesi, itfaiye uygunluk raporu, imza sirküleri, şahıs ise nüfus kağıt fotokopisi, yangın tüp faturası gibi belgeler gereklidir. Resmi belgelerle olan evraklara ek bir dosya istenebilir, bunun için ilgili belediyeden detaylı ve en doğru bilgiye ulaşılabilir.

        GİYİM MAĞAZASI AÇMA ŞARTLARI

  • Havalandırma, ısıtma, kalorifer gibi ısı veya hava koşullarını sağlayıcı teçhizatlar bulunmalıdır.
  • Şubelik ve benzeri birden fazla mağaza işlemlerinde her biri için ayrı bir evrak düzeni bulunmalıdır.
  • 10 kişiden fazla personeli bulunan yerler için dinlenme alanları, tuvaletler bulunmalıdır.

        GİYİM MAĞAZASI AÇMA MALİYETİ

Maliyet hesabı için işyeri seçilecek yer ile başlanabilir. Şahsa ait bir mülk bulunuyor ise bu ticari faaliyete destek olacaktır. Aksi halde satın alınacaksa işletme yeri ek bir maliyet unsuru olacaktır. Kiralanacak bir işyeri de yine maliyete ek olarak hesaplanmalıdır. Giyim tarzına yönelik beden ve renk seçenekleri ile alınacak ürünler çeşitlilik göstermektedir. Tarz ve kalitesi alış fiyatını belirleyecektir. İç dekorasyon müşteriyi çekici ve bağlayıcı bir unsurdur. Bu da yine maliyete eklenerek sermaye tutarını belirleyecektir.

 

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir