KREŞ NASIL AÇILIR

Çalışan annelerin kurtarıcı olan, çocuklarını güvendikleri yere teslim etmeyi isteyen aileler kreşi kullanır. Çocukların gelişimi ve ilk eğitimi olan kreşler kapsamlı ve profesyonel bir kadro ile oluşturulmalıdır. Çocuk gelişiminde ilk aşama olan bu kurum çok büyük bir önem arz etmektedir.

         KREŞ AÇMA YETKİSİNİ SAHİP KİŞİLER

         Kreş açmak için öncelikle Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmak gerekir.  Yasada belirlenen herhangi bir suçtan yargılanmamış olmak gerekir. Bunların yanı sıra en az ilkokul mezunu olan ve sermaye birikimi bulunan herkes kreş açma yetkisine sahiptir.

         KREŞTE ÇALIŞACAK PERSONEL YETKİNLİKLERİ

         Kreşte açılacak departman ve bu departmanların yetkinlikleri bulunur. Kreş için öncelikle müdür ve müdür yardımcısı atanması gerekir. Müdür personelin belgelerini takip ederek İl Müdürlükleri ile iletişime geçecek kişidir. Müdürlerin eğitimi; okul öncesi öğretmenliği, ana okul öğretmenliği, çocuk gelişimi, sosyal hizmetlerden biri olmalıdır. Öğretmenlerinde; yükseköğretim programlarından mezun olması, okul öncesi öğretmenliği, çocuk gelişimi, psikoloji bölümlerinden mezun olması gerekir. Çocuk bakıcısı da yine kreşlerde olması gereken bölümdür. Bu bölüm içinde en az lise mezunu çocuk bakıcısı istihdam etmek gerekir.              Temizlik personeli, aşçı ve branş personeli kadrosu ile kreş açmak mümkündür.

          KREŞ AÇMA MALİYETİ

          Kreş açmak adına belirleyici mali giderler mevcuttur. Öncelikle kreş binasının en az 200 metrekare olması gerekir. Bahçesi bulunmalıdır. Eğer bir mülk bulunmuyorsa ve satın alınacaksa bu da maliyete eklenmelidir. Mülk hariç 200 bin-300 bin TL civarı bir sermaye ile kreş açmak mümkün. Bunun için gerekli destekler eğer kredi yöntemi ile karşılanacaksa, kreş açacak kadınlara devlet maliyetin %90’ına kadarı karşılamakta. Erkekler içinse bu oran %70’lerde.         Kreşler açma maliyeti yüksek bir tutar olmasına nazaran yüksek gelir getirici bir eğitim kuruluşudur.

 

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir