Organik tavuk çiftliği kurmak

Tavuk alımı yaparken tüketicilerin akıllarına gdo yem, antibiyotik – hormon kullanımı gibi pek çok şüphe geliyor. Bu problemi girişimciler fırsatlara dönüştürebilir. Sizde organik tavuk çiftliği kurarak sertifikalı tavuk ürünleri satışı yapabilirsiniz.

Organik Tavukçuluk Nedir?
Tavukların beslenme ihtiyaçları ve kullanılan ilaçlarında hiç bir şekilde sentetik besin içeriği yada kimyasal kullanılmadan doğal beslenme ve çevre isteklerinin yerine getirildiği tavukçuluk adına denir.

Organik tavuk çiftliği kurmak için sertifika nasıl alınmalı?
Tarım ve Köyişleri Bakanlığı Ekolojik Tarım Komitesi (ETK)’nin yetkilendirmiş olduğu sertifika kuruluşlarından birine müracaat edilir. Kurum bakanlığın ekoloji tarım komitesine başvuran firmayı bildirip geçiş sürecine almış olur. Geçiş süreci sonlarında yapılan haberli habersiz denetimler neticesinde bir sorun bulunmaması halinde organik etiketi kullanılma hakkı bu firmaya verilmektedir.

Organik tavukçuluk işi yapmak isteyen girişimcilere bazı ipuçları:
-Yer seçimi arazi çok önemli: Organik yemler işletme içinden mi dışarıdan mı temin edilecek? Bu sonun cevabına göre uygun yer bulmalısnız. Kendiniz yemi üretmeyi düşünüyorsanız mısır ve soya üretimine uygun olmalıdır.
-İlk tavukların ve horozların teminini organik üretim yapan bir çiftlikten almış olmalısınız.
-Tavuklara gezinmesi ve otlaması için güvenli bir alan tahsis etmelisiniz.
-Çiftlikte tavuklarla ilgili yapılan her işlem kayıt altına alınmalı. (tavuk alımı satımı, yem kullanımı v.s. gibi)
-Tavuklar 10-12 haftada kesime uygun hale gelmelidir.
-Tavuk kesimindeki İslami hassiyetleri göz önünde bulundurulmalı ve güvenilir bir kurumdan helal sertifika almanız şiddetle tavsiye edilmektedir.
-Diğer şartlar sertifika kurumu tarafından detaylı olarak sizlere belirtiliyor.

Bunlar sizlere sunmuş olduğumuz bazı ip uçları idi.

Bu uygulamalar zahmetli geliyor vaz geçmek üzereyseniz birde kazanç tablosuna bir göz atalım isterseniz.
İnternet üzerinde sertifikalı olan organik tam tavuğun güncel fiyatı 1kg. 25,90 TL, tavuk göğüs ise 54,90 TL bunlar son tüketiciye satış fiyatları olsa da kar marjı hakkında size az da olsa ipucu vermektedir.
Bu içerik organik tavuk çiftliği kurmak için iş fikrine dikkat çekmek ve ön bilgilendirme amaçlı olarak hazırlanmıştır. Organik tavuk çiftliği kurmak işini hayata geçirmek istiyorsanız mutlaka tecrübeli bir danışmandan bu konuda destek almanız tavsiye edilmektedir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir