Solucan gübresi üretimi organik solucan gübre

Solucan gübresi üretimi pek fazla insan tarafından güzel gelirli bir iş olarak görünmese de, aslında organik solucan gübre üretimi oldukça karlı ve kazançlı bir yatırım alanı diyebilirim. İş kurmak için yatırım alanı araştıran kişiler organik solucan gübresi üreticiliğini rahatlıkla yapabilir. Bu işi pek fazla bilmenize gerek de yok, işi sevmeniz ve severek işi anlamaya çalışmanız sizi alanda uzman yapacaktır. Sizlere iş kurulumu ve üreticiliği esnasından her türlü destek sağlayacak uzman kişileri bulabilirsiniz. Gıda sektörü organik ürünler bekliyor. Bunun içinde ilk başlangıç yeri organik gübreden geçebiliyor.

İnsanlar teknolojide çok fazla ilerledikçe ve daha yüksek kazanç elde etme arzusuyla uzun yıllardır doğayı hor kullanmıştır. Tarım arazileri yıllardır suni gübreler ve bilinçsiz olarak kullanılan tarım ilaçları nedeniyle zehirlenmiş ve doğallığını kaybetmiştir.

Gıda ihtiyaçları bu zehirli arazilerden sağlandığı için artık sağlık merkezleri genç hastalarla doldu taştı. Kaliforniya solucanları oldukça hızlı üreme yeteneğine sahip canlılar oldukları için solucan gübresi üretim projesi kendiliğinden hızla büyüyen bir yapıya sahip olduğunu belirteyim. Bu sebeple tesis kurmak isteyen yeni girişimcilerin çok büyük bir yatırım yapmasına pek fazla gerek de yok.

Solucan gübresi üretimi tesis alanı nasıl kurulur?

Nelere ihtiyaç duyulur;

1. Kapalı alan

Solucanların doğrudan güneş ışığına maruz kalmayacakları kapalı bir alanda barınması gerekir. Eğer bu alan betonarme bir yapıda olursa soğuk ve sıcağa karşı korumalı olacağı için çok daha elverişli bir üretim sahasına sahip olunabilir. Böyle bir yapıya sahip olma şansınız yoksa izolasyonlu çadır işinizi rahatlıkla görebilecektir.

M2’ye 10-30 bin Kaliforniya solucanı bırakılır. Bu durumda 100 m2’lik bir kapalı alan 1-3 milyon solucana çok rahat bir şekilde ev sahipliği yapabilmektedir.

2. Yerden yüksek üretim havuzları

Üretim havuzları oldukça sert plastik malzemeden olmalı. Metal kaplarda solucan beslemek pek mümkün değildir. En basit olarak yandaki resimde gördüğünüz gibi su tankını üstten keserek solucan beslemek için kap olarak kullanabilirsiniz. Yandaki resimdeki su takının ölçüleri ise;
(u – g – y) 1.200 mm x 1.000 mm x 1.160 mm
Kaplayacağı alan ise: 1.20 cm kare

Bu yandaki kaba 10-30 bin Kaliforniya solucanı çok rahat bir şekilde bırakılabilir. Üretimi mutlaka yerden yüksek kasalarda yapmak zorunda da değilsiniz. Eğer zemin betonsa doğrudan beton zeminde uzun yığınlar yaparak solucanları yerde de rahatlıkla besleyebilirsiniz.

3. Kırmızı Kaliforniya solucanı

Tam 100 bin adet solucan ile başlamış olduğunuzu varsayımı üzerine hareket edecek olursak; şöyle bir istatistik yapılabilir,

-100 bin adet safkan Kaliforniya solucanı adet olarak bir yıl sonunda 16 katına çıkmaktadır.
-Bunlar kültür solucanı oldukları için 3 ayda bir sayılarını ikiye katlayacak bir hızla üremektedirler.
-100 bin adet Kaliforniya solucanı bir yıl sonra 1.600.000 adet olmaktadır.

Solucan gübresi üretimi hakkında aklınıza takılan soruları, destek@ekislerekgelir.com posta adresine mail atabilirsiniz.

One thought on “Solucan gübresi üretimi organik solucan gübre

  1. merhaba solucan gübresi ve solucanfiyatkarıhakkında bilgi alcaktım ilgilenirseniz sevinirim gübre yapmayı çok istiyorum.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir