Kredi notumu nasıl öğrenebilirim? Ücretsiz

Kredi notu ücretsiz olarak nasıl öğrenilir

Günümüzde son dönemlerde  yolu bankadan geçen bireysel veya ticari müşterilerin sıklık ile duydukları bir uygulama olan Findeks kredi notu nedir? Anında cep telefonları ile ücretli veya ücretsiz bu durum nasıl öğrenilebilir ? KKB yükseltmek için ne yapmalmalı ve kredi notunuz kaç olmalıdır gibi sıklık ile merak edilen soruların cevabını cetvel görseli ile bir de bizlerden dinlemenizi istedik.

Findeks kredi notu nedir?


Dünya genelinde pek çok kurum veya kuruluş bankacılık işlemleri yapıyor. Son dakika haberlerinde yada güncel haberlerde de sıklık ile duyulmuştur mutlaka ülkelerin bile bazı kuruluşlar kredi değerleri biçiyor. Bu kuruluşların bir çoğu kaide değer alınmaz iken bazıları da ülkenin dolar, altın, borsa vb. bir çok yatırımlarını etkilemekte hatta ülkelerde ekonomik krize dahi yol açmakta. Oldukça saygın değere sahip kredi notu değer biçen şirketler ise moody’s, standard & Poor’ ve fitch başta gelmekte. Kredi notları genel olarak Ülkelerin alfabedeki A,B,C kelimeleri kullanılmaktadır. Ülkenin kredi değerine göre ise yanlarına + ya da – işaretleri ilave ediliyor. Yabancı yatırımcılar için bu not bir hayli değerlidir. Aynı mantık ülke içinde küçük yatırımcı ve bireysel müşteriler içinde de geçerli olup değerlendirme ise puan ile yapılmakta 1 den 1900 kadar olarak biliniyor. Türkiye’de ise hemen hemen tüm bankaların kabul ettiği firma ise Findeks denilen kurum olarak biliniyor. Kurum bankalar ile ortaklaşa hareket etmektedir. Sizin geride bıraktığınız dönemde kullanmış olduğunuz bireysel veya ticari olarak ihtiyaç, araç, veya konut kredisi yada kredi kartı gibi bankacılık işlemlerinizi değerlendirir ve buna göre de size bir not belirler ve bu nota göre de sizde kredi çekme veya kredi kartı çıkarma işlemlerinde bankalar tarafından değerlendirilirsiniz, işte bu soruya yani findeks kredi notu nedir ? sorusunun en net cevabı da böyle cevaplanabilir.

Kredi derecelendirme notlarına göre ülkelerin listesine ise güncel olarak https://tr.wikipedia.org/wiki/Kredi_derecelendirme_notlarına_göre_ülkeler_listesi bu linkten ulaşabilirsiniz.

Kredi notu ücretsiz nasıl öğrenebilirim?

Yolu bankalardan herhangi bir alış veriş ile düşen her kişinin bir kredi notu bulunduğunu hatırlatmak istiyorum. Bütün bankalar artık kredi veya kredi kartı imkanları sizlere sunarken kişilere bu nota göre değer vermektedir. Bu not değerine göre kredi limiti sağlanıyor. Kendi kredi notunuzu ücretsiz ve ücretsiz olarak iki şekilde öğrenme yolunuz bulunuyor. Ücretli olarak yaklaşık gold ve klasik paketler ile 5 ile 7 TL + KDV karşılığında öğrenme imkanına sahip olabiliyorsunuz. Klasik kredi notu öğrenme paketi için https://www.findeks.com/satin-al/klasik bu linki takip edebilirsiniz. Gold kredi notu öğrenme uygulaması için ise de https://www.findeks.com/satin-al/gold-takipci bu adresten öğrenebilirsiniz. Bu linklerdeki öğrenme yolu ücretli olarak sizlere sunuluyor.

kredi notunu ücretsiz öğrenme yolu?

Bu durum için yapmanız gereken her hangi bir bankaya gitmeniz ve kredi başvurusunda bulunmanız olacaktır. Bireysel müşteriler departmanında görevli kişiye kredi başvurusu esnasın da kredi notunuzu öğrenmek istediğinizi söylerseniz size hiç sorun çıkarmadan hızlıca ekranından görüp size söyleyecektir. Maaş müşterisi olduğunuz bankanın mobil uygulamasını da indirerek ücretsiz anında kredi notunuzu uygulamadan da öğreniyorsunuz. Eğer bankanın mobil uygulamasında bu özellik varsa tabi.

Mobil Cep telefonları ile kredi notu öğrenme?

Artık tüm hatlar ile kredi notunuzu cep telefonundan da anında öğrenme hakkına sahipsiniz. Turkcell, Avea veya Vodafone hat sahipleri Findeks kredi notlarını öğrenmek için 9 TL Sms bedeli ödemeyi gözden çıkarmaları gerekiyor. Gözden çıkaranlar notlarını iyi, orta veya kötü olarak öğrenmeleri için cep telefonlarının SMS kısmana yani mesaj kısmına giriş yaparak Türkiye Cumhuriyeti (TC) kimlik numaraları yazıp bir boşluk bırakıp hemen ardından doğum yılını yazarak SMS ini 1112 ye göndermelidir. Sonrasında sizlere kredi notunuz SMS olarak ulaşmaktadır.

Kredi notumu nasıl yükseltebilir im?

Kredi notu düşük olan kişiler yani – riskli gurupta olanlar kredi veya bankalardan kredi kartı alamaz ise notlarını nasıl yükletmektedirler? Bu durum aslında zamana akışına bağlı bir durumdur. Bunun için elinizde mevcut bulunan kredi kartlarını ve varsa kredinizi borçlarınızı düzenli bir şekilde ödemeniz gerekiyor. Kredinizi önce ödemeniz veya kapatmanız bile şayet sözleşmenizde mevcut bir madde yok ise kredi notunuzu olumsuz yönde etkileyecektir. Düzenli bir şekilde tüm bankalar ile olan ödemelerinizi 2 yıl boyunca öderseniz kredi notunuz mutlaka yükseldiğini görebileceksiniz.

Kredi notu kaç olmalı? Kredi notum kaç olmalıdır?

Bankalardan tekrar kredi veya kredi kartı almanız için kredi notunuzun kesinlikle riskli yani negatif bir gurup içinde olmaması gerekiyor. Yapılan değerlendirme aşağıdaki şemada kredi notu cetveli üzerin de görüldüğü gibi 1 ila 1900 arasındadır.

1 den 699 kadar olmuş olanların bankalar ile muhtemelen bir işi olmuyor iken 699 ile 1099 arasında yer alan kişiler ise risk raporuna göre ve başvuru yaptıkları paketlere göre bir ihtimal bankanın söyledikleri doğrultusunda kredi kullanabilmektedirler.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir