KİTAP YAZARAK PARA KAZANMAK

Okuyan herkesin hayalidir bir gün okunmak. Kitap okumak ne kadar zevkli ise de kitabın olacak bir ürün ortaya koymak farklı bir tattadır. Kitap sadece okuyup vakti dolduran bir kağıt yumağı değildir. Okuyanlara bilgi depolaması, dağarcık genişletmesi, akıcı konuşma sağlaması, içe dönük yapıdaki insanların aynası olması, fikirleri kitlesel bir hareket katması ilk akla gelen etkileridir. Etkisinin olması da bir okuyucunun yazara dönüşmesindeki en önemli nedendir.

      KİTAP YAZMAK

Kitap yazmaya karar verme aşamasında öncelikle konu belirlemesi yapılmalıdır. Deniz savrulan gemi misali dolaşılamaz. Konu belirledikten sonra yazarın bilgi ve deneyimlerin eklenebileceği, okuyuculara hitap edebileceği özgür bir ortam oluşur. Yazılacak konunun her yönünün araştırılması yazmaya başlamadan önceki en önemli aşamadır. Konuyu her yönü ve en doğru şekilde sunmak gerekir. Ayrıca yazılacak konunun güncel olarak halkça tutulan tabirleri kullanmak ta kitaba yakınlaşmayı kolaylaştıracaktır.

      KİTAP YAZMA MALİYETİ

Para kazanma fikri ile maliyet hesaplama devreye girer. Kitap yazmanın maliyetini düşürmek adına firmalar ile anlaşmaya gitmek, pazarlığa oturmak gerekir. Baskı firması aynı zamanda reklam giderleriniz bir kısmını da yüklenmiş olacaktır.

      PARA KAZANMAK

Maliyeti az olan sermayesi kalem olan yazarın para kazanması elbette mümkün. Ancak kitabın talep görmesi, kaliteli bir yazım, iyi bir reklam bunları sağlayacaktır. Okuyanların bildiği gibi hem kitap okuma hem de internet kullanımının yaygınlaşması ile baskı kitap alma oranları düşük. Ancak internet kullanımı yaygınlaşmasının artısı da reklamı kolaylaştırmak, akılda kalıcılığı arttırmak, öneriyi çoğaltmak sosyal medya aracılığı ile daha da kolay bir hal alıyor.

Kitap yazarak para kazanmak için; kaliteli yazı, doğru baskı firması, sosyal medya reklamı gibi unsurları kullanmak gerekir. En önemlisi doğru işi doğru zamanda gerçekleştirmektir.

 

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir